Культура - музеї << Назад
 Виставка "Пiд Покровом Пресвятої Богородицi"!
    З 13 жовтня 2020 року в Червоноградськiй фiлiї Львiвського музею iсторiї релiгiї (палацi Потоцьких) дiятиме виставка "Пiд Покровом Пресвятої Богородицi"!
    14 жовтня церкви схiдного обряду (православнi та греко-католицькi) вiдзначають християнське i народне свято Покрови Пресвятої Богородицi (повна назва - Покрова Пресвятої Владичицi нашої Богородицi i Приснодiви Марiї).
    Це свято є одним iз найважливiших у християнськiй традицiї, хоча воно i не входить до 12 головних церковних свят року (не є дванадесятим).
    За одною з версiй легенди, свято Покрови Пресвятої Богородицi бере свiй початок 14 жовтня 860 року, коли київськi князi Аскольд i Дiр взяли в облогу Констянтинополь. Жителi мiста звернулися до Богородицi з проханням про порятунок. I Богородиця, за оповiдями, явилася перед людьми та вкрила їх своєю покровою (омофором). Пiсля цього вражений Аскольд та його дружинники прийняли святе хрещення та стали християнами.
    За iншою версiєю, натхненням для свята стало видiння Андрiя юродивого пiд час облоги Константинополя вiйськами агарян 910 року. У Влахернському храмi, що знаходився бiля iмператорського палацу, зiбралось багато людей. Колишнiй раб юродивий слов'янин Андрiй побачив, що над царськими вратами з'явилась Пречиста Дiва у супроводi Iвана Хрестителя, Iвана Богослова та сонму святих у бiлих шатах. Богородиця зняла з голови сонцесяйний омофор i покрила ним людей в храмi. Пiсля цього вiйська противника вiдступили, а мiсто було врятовано.
    За деякими даними, святкування Покрови у Київськiй Русi офiцiйно встановив Володимир Мономах у ХII ст. i до тепер воно є одним iз найшанованiших українцями свят.
    Донинi Покрова вважається захисницею українського вiйська. Саме свято символiзує захист, який дає щира молитва. В цей день вiруючi моляться про захист вiд ворогiв.
    З 1999 року свято Покрови в Українi вiдзначається як День українського козацтва. Традицiйно вважається, що на Покрову 1942 року було утворено Українську повстанську армiю, тому 14 жовтня святкується як день УПА.
    З 2014 року указом Президента України Петра Порошенка на свято Покрови встановлено День захисника України.
    На виставцi "Пiд Покровом Пресвятої Богородицi" представлено iкону ХIХ ст., хоругву ХХ ст. та сучасну картину червоноградського художника Сергiя Солодкого iз сюжетом "Покров Богородицi", почаївський стародрук "Акафiсти" 1756 року видання. Надзвичайно цiкавими є оригiнальнi листiвки УПА 1947 р. та агiтацiйна листiвка УПА "Брати червоноармiйцi-українцi" 1944-1946 рр., знайденi у 2015 р. в с. Тиха Старосамбiрського р-ну Львiвської областi, у бункерi Нижньоустрицького райпроводу УПА.
    Про подiї євромайдану 2014 року розповiдають металевий щит, стяг, прапорцi i книга варшавської фундацiї "Вiдкритий Дiалог", що були подарованi музею учасниками євромайдану.
    На виставцi також експонуються вiйськова форма, шеврони батальйону "Воля", берет Державної прикордонної служби України, розвантажувальний жилет та кевларова каска учасникiв Антитерористичної операцiї на сходi України
    Виставка дiятиме впродовж мiсяця.
    На головну культура музеї...

2017 Виконавчий комiтет Червоноградської мiської ради