Культура - музеї << Назад
 Презентуватимуть мистецько-документальний проект "Молитва до Митрополита
    1 вересня 2019 року о 14 годинi у Червоноградськiй фiлiї Львiвського музею iсторiї релiгiї (палацi Потоцьких) презентуватимуть мистецько-документальний проект "Молитва до Митрополита. Софiя", присвячений матерi митрополита Андрея графинi Софiї Шептицькiй. Мiсто Червоноград тiсно пов'язане iз долею Митрополита, адже у Кристинопольському монастирi оо. Василiян 11 серпня 1892 року вiн склав вiчнi обiти. А цього року минають 75-тi роковини з дня смертi Андрея Шептицького.
    Мета проекту, за задумом автора проекту Олени Бiлоус (м. Львiв), - привернути увагу до визначної iсторичної постатi графинi Софiї з Фредрiв Шептицької (1837-1904), адже крiм мистецької колекцiї, яку можна буде оглянути у палацi Потоцьких, дiятиме лекторiй, на якому будуть представленi як науковi дослiдження, так i доповiдi про сучасних митцiв, що брали участь у створеннi колекцiї.
    На виставцi представленi унiкальнi твори, якi у рiзножанрових композицiях вiдтворили образ Софiї Шептицької, меморiальнi свiтлини графинi та її родини, а також матерiали бiографiчного характеру та оформленi у лiтературнi тексти враження людей, якi вiдкрили для себе шляхетну вдачу цiєї жiнки, а саме - як графинi Софiї, як письменницi, як художницi, як дружини графа Iвана Шептицького (1836-1912), як матерi сiмох синiв, двоє з яких стали велетнями Христової Церкви: главою Греко-католицької церкви - митрополит Андрей Шептицький (1865-1944) та iгуменом архимандритом Унiвської Лаври - священномученик Климентiй Шептицький (1877-1939).
    В останнi десятилiття вийшло друком декiлька вагомих видань, що розкривають лiтературний талант Софiї Шептицької, а саме її спогади "Молодiсть i покликання о. Романа Шептицького" (Львiв,1994) та "Графиня Софiя з Фредрiв Шептицька.Твори" (Львiв, 2004), яким завдячуємо поверненню цього iменi в iсторiю української лiтератури. У залах палацу представлено малярство народних та заслужених художникiв України, лауреатiв нацiональної премiї iм. Тараса Шевченка та ще маловiдомих авторiв. Колекцiя наповнена художнiми творами Петра Сипняка, Оксани Трiски-Романiв, Тараса Лозинського, Володимира Богуславського, Ореста Скопа, Остапа Лозинського, Василя Заблоцького, Вiталiя Гайдара, Теодозiя Салiя, Вiкторiї Шатковської, Люби Лебiдь-Коровай, Марiї Гупало та Адрiана Косо. А також представлена скульптура Володимира Цiсарика, Олександра Гончарука, Ярослава Мотики та Вiктора Проданчука. Окрасою колекцiї є i графiка свiтлої пам'ятi Богдана Сороки iз зображенням Собору святого Юра, осiдку галицьких митрополитiв.
    Розпочала свою мандрiвку мистецька колекцiя "Софiя" зi стiн Львiвського нацiонального музею iм. Андрея Шептицького, далi помандрувала на Яворiвщину, а згодом унiкальною знахiдкою для всiх учасникiв проекту став палац Леона i Ядвiги Шептицьких на Зеленiй, 24 (сучасне примiщення львiвської науково-педагогiчної бiблiотеки).
    Є велика надiя, що колекцiя буде подорожувати виставковими залами музеїв захiдних областей України.
    У м. Червоноградi виставка "Молитва до Митрополита. Софiя" експонуватиметься до 15 жовтня 2019 року.
    На головну культура музеї...

2017 Виконавчий комiтет Червоноградської мiської ради